Zelená kartónovým paletám

Obavy o životné prostredie a úsilie o nižšiu nákladovú logistiku leteckej prepravy, zaznamenali zvýšený dopyt po paletách z recyklovateľnej vlnitej lepenky.

Papierové palety sú až o 80% ľahšie ako ich drevené sestry. Meter tohto materiálu s hmotnosťou 1,2kg, unesie až 5t tovaru, pričom meter klasickej drevenej palety váži 3-4kg.

Papierová paleta je pritom celá recyklovateľná a môže sa likvidovať s klasickým papierovým odpadom.

Kartónové palety nie len že sú ľahké, 100% recyklovateľné, ale zároveň odpadá riziko kontaminácie. Tieto palety sú preto vhodnou alternatívou pre drevené palety, ktoré dnes predstavujú 90% trhu s globálnymi paletami. Zvyšok tvoria palety plastové, ktoré sa pre environmentálny dopad stávajú nežiadúce. Aj preto je kartónová paleta vhodná alternatíva.

Ďalším dôvodom prečo sa rozhodnúť pre kartónové palety je aj nezanedbateľný ekonomický dopad. Drevené palety zvyšujú náklady na dopravu a mnoho krát aj dobu colného odbavenia.

V dnešnej dobe už prebieha testovanie niekoľkými leteckými a inými prepravnými spoločnosťami. Jediné obavy na používanie kartónových paliet plynú z citlivosti tohto materiálu na vodu a vlhkosť, niektorí zákazníci vyjadrili svoje obavy aj čo sa týka opakovanej použiteľnosti tejto palety.

Prvé výsledky tohto testovania, výrobcov kartónových paliet potešili. Boli testované leteckou prepravou, na paletách bolo uložených 350kg, tranzit trval 5 dní. Ďalej boli testované na 21-dňovej plavbe loďou, kde bola 95% vlhkosť. A výsledky ukazujú, že miera poškodenia tovaru na paletách a paliet samotných, bola nula.

ilustračný obrázok